Agnieszka Skomorow, autor poniższego artykułu jest uczestnikiem Grupy Dziennikarskiej prowadzonej przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Skierniewicach

CZYM JEST DLA MNIE MUZYKA

Każdy z nas ma swój ulubiony gatunek muzyki. Czy jest to rock, pop, hip-hop, disco polo, czy muzyka poważna. Uważam, że każdy gatunek muzyki wnosi coś w naszą duszę i życie.

Przyznaję, że nie mam ulubionej muzyki, słucham wszystkiego po trochu. Nie wiem, czy to dobrze, wydaje mi się, że tak, bo uważam, że trzeba w życiu posłuchać wszystkiego i wybrać coś dla siebie.

Jak byłam nastolatką to uwielbiałam zespół „Kelly Family", no w latach 90-tych, to był najbardziej rozpoznawalny zespół w Europie. Na ich koncerty przychodziły tłumy. Dlaczego byli tacy popularni? Bo ich utwory były proste i od razu wpadały w ucho. Ja miałam hopla na ich punkcie, cały pokój był wyklejony plakatami, i musiałam mieć ich wszystkie kasety, bo jeszcze nie było płyt. Nawet udało mi się być na ich koncercie, kiedy byli w Polsce. Niezapomniane przeżycie. Dlaczego o nich piszę? bo ten zespół przebywał w różnych krajach i moim zdaniem, w niektórych piosenkach przekazywał muzykę jakiegoś kraju. Ale to jest tylko moje zdanie. Jednak wszystko, co dobre kiedyś kończy i minęła era „Kelly Family".

Od tamtej pory już nie miałam ulubionego zespołu, ani muzyka. Jak to mówią szłam z biegiem czasu i mody. Przeważnie słucham muzyki pop, bo jest spokojna i zrozumiała. I przeważnie zagranicznych wykonawców między innymi Britney Spears, Anastacia i Sarah Connor. Dopiero od nie dawna zaczęłam słuchać polskich wykonawców, takich, jak Andrzej Piaseczny, Ania Wyszkoni, zespół BAJM i wielu innych. Bardzo lubię też słuchać muzyki instrumentalnej połączonej z odgłosami natury, na przykład z szumem morza. Taka muzyka mnie uspakaja i daje poczucie bezpieczeństwa, mogłabym jej słuchać godzinami.

Przyznaję, że nigdy wcześniej nie słuchałam muzyki etnicznej. Dopiero w 2011 roku, gdy uczestniczyłam w Ethnosferze, która odbywała się w Skierniewicach miałam okazję posłuchać tej muzyki. I muszę powiedzieć, że zainteresowała mnie. Miałam przyjemność być na koncercie Mario Moity, który grał muzykę fado wywodzącą się z Portugalii. Bardzo mi się spodobało, więc postanowiłam się więcej dowiedzieć o tej muzyce, i dowiedziałam się ciekawych rzeczy. Na przykład, że istnieją dwa rodzaje muzyki fado, fado z Lizbony, którą mogą śpiewać kobiety i mężczyźni oraz fado z Coimbry – tę muzykę mogą śpiewać tylko mężczyźni, ciekawe.

Wielką gwiazdą, która śpiewała między innymi fado była Cesária Évora. Ta wielka pieśniarka zdobyła wiele nagród, jednak zawsze pozostała wierna muzyce swojego kraju i śpiewała w swoim ojczystym języku. Bardzo podobają mi się piosenki zespołu Zakopawer, który łączy muzykę etniczną z nowoczesną. Super im to wychodzi.

Mam nadzieję, że na tegorocznej Ethnosferze znów znajdę jakiś zespół lub wykonawcę muzyki etnicznej, który mnie zainspiruje. Już nie mogę się doczekać.

Jeśli ktoś by mnie zapytał, czym jest dla mnie muzyka? Odpowiedziałabym, że przede wszystkim sposobem na relaks, czasem inspiracją, pozwala też poznać innych ludzi.

Wydaje mi się, że najważniejsze jest to, żeby być szczęśliwym na swój sposób. Jeśli waszym sposobem na szczęście jest słuchanie muzyki, to słuchajcie bez względu na to jakiej.

Agnieszka Skomorow

 
 ---
 
 
© Młodzieżowe Centrum Kultury w Skierniewicach, 2011